Dünya Sizin Onu İyi Kullanın

Aylar önce Facebooka uygulama geliştirmeye kısa süreli merak sarmıştım ve Facebook Application Geliştirme Başlangıç ve Kurulum başlığıyla bir yazı yazmıştım.Bu yazım çok okundu ve bu yazı sayesinde Facebook uygulama geliştirme iş teklifleri dahi aldım,onlarca hevesli insan geldi onlarla konuştum biraz yardımda bulundum, yol gösterdim.Fakat bunlar olurken facebooka olan ilgimi kaybettim ve şöyle eliyüzü düzgün bir uygulama geliştirmedim.Geçen hafta ise üniversiteden iki arkadaşım proje derslerinde Facebook uygulaması geliştiriceklermiş ve benim makaleye ulaşmışlar.Neyse birlikte oturduk projeyi yaptık bitirdik.Ve gerçektende hoşuma gitti basit ve güzeldi Facebook uygulaması geliştirmek.

Final haftasında olmasak oturup ne bulursam fikir iyi veya kötü bişeyler yapacam. Kendimi kaptırmamak için bende yol gösterici makaleler yazayım dedim.Bu yazımda Facebook uygulama geliştirmek için ne gerekir onları paylaşacağım.

  • İlk önce bu bir yazılım projesidir.Yazılımla alakanız yoksa sadece fikriniz varsa programlama bilen bi arkadaşınızı birini bulun, Programlama bilmiyosanız boşuna heyecan yapmayın.Ah şöyle bişey olsa diye içinizden geçirin elbet biri sizin fikrinizi hayata geçirecektir,sizde arkadaş arasında benim fikrimdi bu diye muhabbet açarsınız.

 

  • İkinci olarak,Facebook için geliştirdiğiniz dosyalar mutlaka internet üzerinde bir alanda olmak zorundadır.Bu yüzden hosting nedir , FTP nedir ,nasıl dosya gönderilir bilmeniz veya öğrenmeniz gerekir.İlk başta bedava hostinglerden birinden yararlanabilirsiniz.
  • Beşinci adım ise uygulamamızın dosyalarının yanına (callback URL) Facebook Apisinin client dosyalarını kopyalamamız gerekir.Client dosyaları olmadan uygulamanız çalışmayacaktır.
  • Altıncı olarak , Facebook Apisini öğrenmeniz gerekiyor.Bunun için yegane kaynağınız Facebook Developer Wiki
    sayfaları olacaktır.Özellikle mutlaka FMBLi kullanacağınız için derinlemesine inceleyin.

Gerçekte ilk adımlarınız bunlar olacaktır.Bana mail atan yardım isteyen insanların çoğunun ya hostingi yoktu, ya client dosyaları uyumsuzdu veya programcılıktan hiç anlamıyorlardı.Ne yaptıklarını çözemiyorlardı.Artık ilk adımımızı yazdık.Devamıda gelecek.

Şu iki hafta finallerim olduğu için yeni birşey yapamayacağım ama aklında güzel fikri olanları yorumlarda beklerim veya iletişim formundanda bana fikirlerini aktarabilirler. Birlikte güzel uygulamalar geliştirebiliriz.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

Etiket Bulutu

%d blogcu bunu beğendi: